PRAWIDŁOWA WENTYLACJA POMIESZCZEŃ – o tym należy wiedzieć ! Co to jest wentylacja? Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Wentylacja może być naturalna i mechaniczna.
Skuteczność wentylacji naturalnej, zależy od warunków atmosferycznych i zmienia się w ciągu roku. Na działanie tej wentylacji duży wpływ ma także konstrukcja budynku, jego uzbrojenie techniczne, otoczenie oraz rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Aby wentylacja naturalna działała prawidłowo, do pomieszczenia musi się dostać odpowiednia ilość powietrza. Wymiana powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny powinna być równa co najmniej jego kubaturze. Nocą strumień objętości powietrza wentylującego może być zredukowany, ale tylko w tych mieszkaniach gdzie nie ma zainstalowanych jedno lub dwu funkcyjnych podgrzewaczy wody służących do ogrzewania pomieszczeń.
Głównymi przyczynami źle funkcjonującej wentylacji są: Większość z nas w trosce o swoje środowisko oraz o koszty, jakie ponosić musi na ogrzewanie podjęła decyzję o wymianie starych okien na nowoczesne o wysokiej klasie szczelności.
Człowiek wdycha około 500 litrów powietrza na godzinę, a podczas wysiłku fizycznego nawet ośmiokrotnie więcej. Wdycha również cząstki zanieczyszczeń mniejsze niż 1 mikron, które stanowią 90% wszystkich cząstek zawieszonych w powietrzu (sierść zwierząt, naskórek, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni itp.). Należą one do najsilniejszych alergenów i gdy dostaną się do płuc wraz z wdychanym powietrzem, ograniczają ich prawidłową pracę. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele źródeł zanieczyszczeń znajduje się w naszym domu. Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska, natychmiast odczuwamy chłód, jeśli przepływ powietrza jest zbyt intensywny, odczuwamy przeciąg, gdy wilgotność powietrza jest niska, odczuwamy w gardle suchość a gdy jest ona nadmierna – pocimy się. Szczególnie duże niebezpieczeństwo występuje w mieszkaniach wyposażonych w instalację gazową. W procesie spalania gazu do najbardziej szkodliwych związków należą tlenek węgla i dwutlenek azotu.
![]() Podane wyżej przykłady są prawdziwe i powinny działać na naszą wyobraźnię
Siła ciągu: W budynkach wentylowanych w sposób naturalny (grawitacyjny) zanieczyszczone powietrze powinno być usuwane przez kanały wentylacyjne. Skuteczność ich działania zależy od siły ciągu, jaka jest wytwarzana dzięki siłom natury. Naturalny ciąg kominowy powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze. Gęstość powietrza zależy głównie od jego temperatury. Gdy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz (w budynku jest cieplej niż na zewnątrz), wtedy ciąg jest prawidłowy. Gdy sytuacja jest odwrotna mamy do czynienia z ciągiem wstecznym - powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza. Często dzieje się tak również w upalne letnie dni gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz. Z reguły mieszkańcy nie zauważają tego zjawiska ponieważ latem wietrzą mieszkania otwierając okna. Niewłaściwą wymianę powietrza łatwiej stwierdzić gdy temperatura na zewnątrz spada i mniej intensywnie wietrzy się mieszkania, a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne (zwłaszcza w łazience, toalecie, kuchni ) nieprzyjemnie wyziębia pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe. Innym powodem zaburzania siły ciągu kominowego jest brak dopływu odpowiedniej ilości powietrza niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej. Zbyt szczelne okna montowane w mieszkaniach oraz wymieniane lub dodatkowo uszczelnione drzwi wejściowe utrudniają napływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza. W wielu naszych mieszkaniach dodatkowo zamontowane są grzewcze urządzenia gazowe, które do prawidłowego funkcjonowania (spalania gazu) potrzebują dużej ilości tlenu pobieranego właśnie z napływającego do lokalu powietrza.
Zachwianie tych proporcji powoduje, powstanie ciągu wstecznego zwanego potocznie „ciągiem odwróconym”. Objawia się on najczęściej tym, że w mieszkaniu powstaje podciśnienie, którego efektem jest zasysanie powietrza przez kanały wentylacyjne. Odwrócenie ciągu może być bardzo niebezpieczne. Może dojść do zasysania spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych i wtłaczania ich do mieszkania. Ponadto niewłaściwie działająca wentylacja nie odprowadza gazów (produktów spalania), które mogą się wydostawać z wadliwie działających urządzeń grzewczych do pomieszczeń. Może w tym miejscu warto zastanowić się nad kupnem Zła wentylacja sprzyja również wzrostowi wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych wskutek zbyt wolnego usuwania pary wodnej. Woda jest produktem przemiany materii ludzi i zwierząt, oraz spalania substancji organicznych (np. gazu ziemnego). Para wodna powstaje również w trakcie czynności związanych z przygotowywaniem posiłków i utrzymywaniem higieny osobistej. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy jak wielkie są to ilości: - Rośliny doniczkowe - to od 7 do15 g wody na godzinę; - Schnąca bielizna - od 50 do 200 g na godzinę; - Kąpiel - to około 1100 g; - Przygotowanie obiadu – od 45g do 900 g wody w powietrzu na każdą godzinę gotowania; - Jedna osoba w czasie snu wydziela od 40 do 50 g pary wodnej na godzinę? Często zapominamy, że uszczelniając swoje mieszkanie (nowe szczelne okna, nowe szczelne drzwi) zamykamy jedyną drogę dla stale napływającego świeżego powietrza. Zasłaniając kratki wentylacyjne, montując w kuchni elektryczne pochłaniacze, ocieplając od środka ściany naszych mieszkań sami stwarzamy sobie naszym mieszkaniu środowisko nie przyjazne dla naszego zdrowia. Czy mając powyższe argumenty na uwadze powinniśmy zatem zatęsknić do starej stolarka okiennej? Nie musimy jej żałować i tęsknić za nią, ale podejmując decyzję o wymianie stolarki okiennej powinniśmy podjąć jeszcze jedną decyzję – zamontować w nich nawiewniki powietrza.
W krajach, w których wcześniej niż w Polsce zaczęto stosować zbyt szczelne okna nowej generacji bardzo szybko zdano sobie sprawę z idących w ślad za tym zagrożeniach. Głośno mówiono o Syndromie chorych domów. Sposobami na rozszczelnienie mieszkań bez zbytniej utraty drogiego ciepła okazały się:
Obowiązujące od 2010 r. w naszym kraju przepisy budowlane nakazują obowiązek montowania list wentylacyjnych przez producentów okien. Z pewnością wprowadzenie ich do powszechnej praktyki budowlanej zakończy zmorę "płaczących okien" i grzybów na ścianach, a nam oszczędzi problemów ze zdenerwowanymi lokatorami, którzy nieświadomi ich rzeczywistego źródła, zawsze będą kierować swe żale do właściciela, zarządcy lub administratora budynku. W tekście wykorzystano materiały zawarte w miesięcznikach:
Zarządców Nieruchomości „DOMUS”, „Wspólnota Mieszkaniowa”, „Dobre Towarzystwo”, "Administrator” oraz na stronach internetowych, w szczególności onet, google, interia: National Safety Counsil (amerykańska organizacja powołana do ochrony i promocji zdrowia), Firmy „ Flop System” Sp. z o.o. Wrocław, Firmy „AERECO” Sp. z o.o. Warszawa oraz Stowarzyszenia Wentylacja Polska.
|